En delegation på fyra personer från styrgruppen för Ship to Gaza – Kadidja Belloui, Ulf Carmesund, Dror Feiler, Ann Ighe – träffade i måndags 23 maj Robert Rydberg, chef för Utrikesdepartementets avdelning för Mellanöstern och Nordafrika (MENA), samt Maria Linderyd och Emilia Strömsten från UD.
Under samtalet meddelade Rydberg att enligt UD är blockaden av Gaza inte förenlig med folkrätten. Rydberg meddelade vidare att UD och Utrikesministern arbetar på flera olika sätt för att blockaden skall hävas.
Ship to Gaza företrädare berättade att vi köpt en lastbåt som skall transportera cement och utrustning till vattenverket i Gaza. Ship to Gaza söker en internationell instans som kan kontrollera lasten. Vi berättade även att deltagarna i förra årets konvoj rest runt i Sverige för att föreläsa om konvojen, och att stödet för aktionen är stort bland folkrörelser, skolor och kyrkor. Även internationellt växer intresset för att delta i årets konvoj.
Avslutningsvis berättade Rydberg att UD klargjort för Israel att Sverige förväntar sig att Israel inte använder våld mot en eventuell Freedom Flotilla 2011.




